Zobacz mapy

realizowanego projektu

Pobierz aplikację

mobilną na swój telefon

Atrakcje

przyrodnicze i zabytki

Kalendarz imprez

w naszej gminie

Szlaki turystyczne

zobacz szlaki

Gdzie zjeść i spać?

Informator turystyczny

Obiekty

sportowe, rekreacyjne, dla dzieci

Polecane strony

przydatne linki

Projekt rowerowy zakończony

W 2012 roku gmina Zielonki uzyskała grant i podpisała umowę z Województwem Małopolskim na realizację projektu „Od Krakowa do Ojcowa – rowerem przez Zielonki”. W jego ramach w latach 2013-2014 dokonano kompleksowej renowacji szlaków rowerowych na terenie gminy Zielonki, oznakowano 84 km tras turystycznych, zmodernizowano blisko 17 km dróg wykonując na nich nawierzchnię z asfaltu bądź destruktu oraz utworzono 24 miejsca spoczynkowe dla turystów. Obecna wartość projektu to 4 477 000 zł, dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 wyniosło 3 155 000 zł, natomiast 1 322 000 zł wydała na ten cel z własnego budżetu gmina Zielonki. Zapraszamy mieszkańców i turystów do korzystania z udogodnień, prosimy też o dbałość i zwracanie uwagi, czy na szlakach i punktach spoczynkowych nie ma aktów wandalizmu.

Nowe odcinki tras wytyczono w taki sposób, aby omijać ruchliwe odcinki tras komunikacyjnych, tj. drogi wojewódzkie i powiatowe. Nawierzchnia szlaków turystycznych została wykonana z asfaltu lub z recykliny. Prace drogowe zakończono w czerwcu 2014. – Wybraliśmy odcinki, które pilnie wymagały remontu lub przebudowy; odnowiliśmy 20 odcinków na terenie całej gminy – dowiadujemy się od Piotra Zięciny, kierownika Referatu Dróg i Komunikacji UG Zielonki.

W ramach szlaków wykonano łącznie prawie 17 km dróg, w tym 9,574 km o nawierzchni z destruktu asfaltowego i 7,265 km o nawierzchni asfaltowej. Wydatkowano na to łącznie 3 967 278,63 zł. Prace budowlane wykonywało, w ramach przetargu, Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych z Krakowa. Zmodernizowano drogi w następujących miejscowościach: w Batowicach 1.272 m szlaku zyskało nawierzchnię asfaltową (nadprogramowo w ciągu ww. drogi wykonano asfalt na długości 334 mb w tym odcinek pod wiaduktem kolejowym - w pasie kolejowym); w Bosutowie powstał nowy fragment ul. Tadeusza Kościuszki (tzw. droga przez błonia), zmodernizowano ul. Kwiatów Polnych i drogę do pomnika wykonując 883 mb z destruktu asfaltowego oraz 382 m nawierzchni asfaltowej; w Bibicach zmodernizowano ul. Galicyjską; ul. Wichrowe Wzgórza ul. Leszczynową i ul. Królewską wykonując 3058 mb nawierzchni z destruktu asfaltowego i 1924 mb nawierzchni asfaltowej; w Zielonkach zmodernizowano ul. Na Ogrody (Patoki) oraz ul. na Popielówkę wykonując 1.034 mb nawierzchni z destruktu, 387 mb nawierzchni asfaltowej, 840 mb chodnika; w Garlicy Murowanej zmodernizowano odcinek drogi układając nawierzchnię z destruktu o długości 659 mb i nawierzchnię asfaltową na długości 206 mb, (nadprogramowo w ciągu ww. drogi wykonano nawierzchnię z destruktu o długości 81 mb oraz nawierzchnię asfaltową o długości 150 mb); w Pękowicach zmodernizowano ul. Ojcowską i ul. Galicyjską wykonując 900 mb nawierzchni z destruktu i asfalt na długości 395 mb; w Trojanowicach zmodernizowano ul. Na Kąty i ul. Miechowską wykonując 777 mb nawierzchni z destruktu oraz 433 mb nawierzchni asfaltowej; w Owczarach modernizację przeszły odcinki ulic Zacisznej i ul. Sosnowej, gdzie ułożono 980 mb nawierzchni z destruktu (nadprogramowo w ciągu ww. drogi wykonano nawierzchnię z destruktu o długości 30 mb oraz asfaltową o długości 150 mb); w Garliczce zmodernizowano drogę w kierunku ul. Zacisznej wykonując nawierzchnię asfaltową na długości 300 mb; w Brzozówce zmodernizowano ul. Ogrodową i Spacerową wykonując 429 mb nawierzchni z destruktu i 612 mb nawierzchni asfaltowej (nadprogramowo w ciągu ww. dróg zmodernizowano odpowiednio 96 i 88 mb drogi); w Grębynicach zmodernizowano ul. Polną, Studencką i Parkową wykonując 854 mb nawierzchni z destruktu i 514 mb nawierzchni asfaltowej.

Realizacją pozostałej części projektu zajęło się Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, jako wykonawca wyłoniony w przeprowadzonym postępowaniu przetargowym. Na terenie gminy istnieje 84 km szlaków rowerowych i pieszych, dzięki środkom z projektu możliwe było ich oznakowanie na nowo na całej długości tras poprzez malowanie oznakowania i ustawienie tabliczek kierunkowych. Ustawiono też 25 małych i 6 dużych tablic zawierających, m.in. mapę turystyczną szlaków. Na trasie szlaków pojawiły się też 24 punkty spoczynkowe wyposażone w tablice z informacjami o przebiegu tras oraz pobliskich atrakcjach turystycznych, a także w stoliki i ławeczki, znajdują się one: w Zielonkach (5), w Bibicach (4), w Brzozówce (3), w Węgrzcach (2), w Pękowicach, Batowicach, Dziekanowicach, Bosutowie, Woli Zachariaszowskiej, Garlicy Murowanej, Trojanowicach, Korzkwi, Grębynicach i Owczarach. 

Zadbano również o informację turystyczną. Uruchomiono specjalną stronę internetową www.roweremprzezzielonki.pl. Została wydana mapa turystyczna, na której we współpracy z PTTK zaktualizowano przebieg szlaków, sieć drogową o nowo wykonane odcinki i informacje o ich nawierzchni, sieć komunikacji aglomeracyjnej MPK, naniesiono punkty spoczynkowe i widokowe, nowo powstałe miejsca użyteczności publicznej i wiele innych szczegółów oraz atrakcji dla turystów. Na mapie uwidoczniono również nazwy ulic, bowiem taki podział wprowadzono już w 11 miejscowościach gminy. Został wydany również 96-stronicowy przewodnik rowerowy z 10 mapami i profilami wysokościowymi tras rowerowych, zawierający omówienia 12 szlaków rowerowych, 4 pieszych oraz 8 propozycji wycieczek rowerowych, jak również opis atrakcji przyrodniczych, informator krajoznawczy i turystyczny. 

W CIS uruchomiono Punkt Informacji Turystycznej (PIT), w którym będzie można zasięgać informacji atrakcjach turystycznych gminy, jak i o tym, jak poruszać się na szlakach, można skorzystać z tematycznych stron internetowych dzięki ekranowi dotykowemu, w punkcie można też uzyskać mapę i przewodnik. W pobliskim Parku Wiejskim w Zielonkach zainstalowano siłownię zewnętrzną. Koszt wyposażenia punktów spoczynkowych na całym terenie gminy, siłowni, Punktu Informacji Turystycznej, oznaczenia tras, opracowania i wydania mapy oraz przewodnika, przygotowania strony internetowej, tablic informacyjnych oraz promocji projektu poprzez organizację rajdu i festynu to 590 tys. zł.

Zwieńczeniem projektu był zorganizowany 8 czerwca rajd rowerowy po gminie Zielonki. Każdy z 800 uczestników rajdu otrzymał m.in. przewodnik i mapę. Rajdowi towarzyszył festyn zakończony koncertem.

W rajdzie rowerowym „Od Krakowa do Ojcowa – rowerem przez Zielonki”, który odbył się 8 czerwca 2014 roku, wzięło udział blisko 800 rowerzystów amatorów i bardziej doświadczonych - od maluszka do staruszka! Przygotowano dla nich dwie trasy 12 i 30-kilometrową. Każdy z uczestników przed startem otrzymał od organizatorów przewodnik rowerowy, mapę szlaków turystycznych, koszulkę rajdu i numer startowy, a na mecie medal i posiłek na wzmocnienie. Na trasie nie było łatwo, bo słońce prażyło mocno. Ale po przekroczeniu linii mety na rowerzystów czekały liczne atrakcje: rozlosowano 10 rowerów, był pokaz akrobacji na rowerze w wykonaniu dwóch mistrzów w trialu rowerowym - mistrza Polski Piotra Surgi i trzykrotnego mistrza świata Rafała Kumorowskiego, występ zespołu cheerleaders „Liderki”, trójbój sprawnościowy VIP-ów, blok konkurencji sportowo-rekreacyjnych dla rowerzystów i liczne koncerty: najpierw solistów z zespołu Fermata, dwóch orkiestr dętych - z Woli Zachariaszowskiej i Korzkwi, Michała Jurkiewicza z zespołem Śrubki oraz gwiazdy wieczoru zespołu Zakopower. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej imprezie, jak również małopolskiemu TKKF, LKS Zieleńczanka oraz strażakom, harcerzom i wolontariuszom, którzy pomagali Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji przy organizacji. Wielkie dzięki!

Całą relację można przeczytać: TUTAJ.