Gmina Zielonki – jak duży park pod Krakowem
Gmina Zielonki, położona na północ od Krakowa, niespełna 5 km w linii prostej od krakowskiego Rynku Głównego, to wymarzone miejsce na wycieczki za miasto: rowerowe, piesze, nordic walking, konne, czy samochodowe, połączone ze zwiedzaniem zabytków. To też warte zobaczenia kapliczki wpisane w jurajski krajobraz Parku Krajobrazowego Dolinki Podkrakowskie i Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego oraz otuliny Ojcowskiego Parku Narodowego, urokliwie meandry Prądnika, urokliwe zielone zakątki, wspaniałe panoramy widokowe na Kraków, aż po Tatry.
A wycieczkę do gminy Zielonki można rozpocząć już bezpośrednio z północnych terenów Krakowa, bowiem jest kilka wylotów szlaków turystycznych, którymi podążyć można pieszo, z kijkami, bądź rowerem. Szlak Orlich Gniazd zaczyna się na pętli tramwajowej Krowodrza Górka, czarny łącznikowy szlak „Kościuszkowski” przy Dworku Białoprądnickim, a z krakowskich Mistrzejowic dostajemy się na szlaki sięgające wschodnich rubieży gminy. Można ją rozpocząć również z dowolnego miejsca w gminie – docierając tam np. jedną z 16 linii Krakowskiego MPK.

Na turystów czekają m.in. pierwsze od strony Krakowa Orle Gniazdo, czyli średniowieczny zamek w Korzkwi – dziś hotel, z możliwością noclegu w prawdziwej rycerskiej komnacie; pięć fortów Twierdzy Kraków, w tym dwa odremontowane – fort Węgrzce na biurowiec oraz fort Zielonki-Marszowiec na hotel; zabytkowe kościoły w Korzkwi i Zielonkach, urocze kapliczki, park wiejski w Zielonkach z siłownią zewnętrzną, place zabaw (część z nich bezpośrednio przy trasach rowerowych), rozwijająca się różnorodna baza gastronomiczna i noclegowa. Dla zainteresowanych historią są pamiątki po wielkich powstaniach narodowych – obelisk kościuszkowski w Bosutowie, powstańczy krzyż w Przybysławicach. A po drodze zobaczyć można pasiekę i winnicę. Z miejscowościami gminy związane są wielkie polskie nazwiska – w Węgrzcach osiadł pod koniec życia Stanisław Wyspiański, w Owczarach dwór miał twórca Gdyni i wicepremier II Rzeczpospolitej Eugeniusz Kwiatkowski, w Zielonkach tworzyła ceniona malarka prymitywistka Katarzyna Gawłowa. Nad rwącym nurtem Prądnika powstawał słynny chleb prądnicki wypiekany z mąki zmielonej w tutejszych młynach, to nadal kultywowany jest przedwielkanocny zwyczaj krakowskich żaków - Pucheroków. O tym wszystkim przeczytać można w naszym przewodniku, a szerzej w monografii historycznej „W tej pięknej ziemi. Gmina Zielonki od średniowiecza do czasów współczesnych” napisanej przez dr Mateusza Wyżgę.