Zobacz mapy

realizowanego projektu

Pobierz aplikację

mobilną na swój telefon

Atrakcje

przyrodnicze i zabytki

Kalendarz imprez

w naszej gminie

Szlaki turystyczne

zobacz szlaki

Gdzie zjeść i spać?

Informator turystyczny

Obiekty

sportowe, rekreacyjne, dla dzieci

Polecane strony

przydatne linki

Przewodnik

Gmina Zielonki – jak duży park pod Krakowem

Gmina Zielonki, położona na północ od Krakowa, niespełna 5 km w linii prostej od krakowskiego Rynku Głównego, to wymarzone miejsce na wycieczki za miasto: rowerowe, piesze, nordic walking, konne, czy samochodowe, połączone ze zwiedzaniem zabytków. To też warte zobaczenia kapliczki wpisane w jurajski krajobraz Parku Krajobrazowego Dolinki Podkrakowskie i Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego oraz otuliny Ojcowskiego Parku Narodowego, urokliwie meandry Prądnika, urokliwe zielone zakątki, wspaniałe panoramy widokowe na Kraków, aż po Tatry.

A wycieczkę do gminy Zielonki można rozpocząć już bezpośrednio z północnych terenów Krakowa, bowiem jest kilka wylotów szlaków turystycznych, którymi podążyć można pieszo, z kijkami, bądź rowerem. Szlak Orlich Gniazd zaczyna się na pętli tramwajowej Krowodrza Górka, czarny łącznikowy szlak „Kościuszkowski” przy Dworku Białoprądnickim, a z krakowskich Mistrzejowic dostajemy się na szlaki sięgające wschodnich rubieży gminy. Można ją rozpocząć również z dowolnego miejsca w gminie – docierając tam np. jedną z 16 linii Krakowskiego MPK.

Na turystów czekają m.in. pierwsze od strony Krakowa Orle Gniazdo, czyli średniowieczny zamek w Korzkwi – dziś hotel, z możliwością noclegu w prawdziwej rycerskiej komnacie; pięć fortów Twierdzy Kraków, w tym dwa odremontowane – fort Węgrzce na biurowiec oraz fort Zielonki-Marszowiec na hotel; zabytkowe kościoły w Korzkwi i Zielonkach, urocze kapliczki, park wiejski w Zielonkach z siłownią zewnętrzną, place zabaw (część z nich bezpośrednio przy trasach rowerowych), rozwijająca się różnorodna baza gastronomiczna i noclegowa. Dla zainteresowanych historią są pamiątki po wielkich powstaniach narodowych – obelisk kościuszkowski w Bosutowie, powstańczy krzyż w Przybysławicach. A po drodze zobaczyć można pasiekę i winnicę. Z miejscowościami gminy związane są wielkie polskie nazwiska – w Węgrzcach osiadł pod koniec życia Stanisław Wyspiański, w Owczarach dwór miał twórca Gdyni i wicepremier II Rzeczpospolitej Eugeniusz Kwiatkowski, w Zielonkach tworzyła ceniona malarka prymitywistka Katarzyna Gawłowa. Nad rwącym nurtem Prądnika powstawał słynny chleb prądnicki wypiekany z mąki zmielonej w tutejszych młynach, to nadal kultywowany jest przedwielkanocny zwyczaj krakowskich żaków - Pucheroków. O tym wszystkim przeczytać można w naszym przewodniku, a szerzej w monografii historycznej „W tej pięknej ziemi. Gmina Zielonki od średniowiecza do czasów współczesnych” napisanej przez dr Mateusza Wyżgę.

Warto zaznaczyć też, iż gmina Zielonki jest też ośrodkiem żywego podkrakowskiego folkloru, gdzie mieszkańcy czują szczególną estymę do tradycyjnego krakowskiego stroju – o czym można się przekonać np. podczas dożynek - i muzykowania, szczególnie na instrumentach dętych, zatem przed planowaną wycieczką warto czasem zajrzeć po informacje na stronę internetową gminy www.zielonki.pl i Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji www.ckpir.zielonki.pl, czy www.roweremprzezzielonki.pl, gdzie zawsze znajdą Państwo aktualne na temat organizowanych na terenie gminy wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Pierwsza część przewodnika przybliżenie Państwu gminę Zielonki - jej przyrodę, historię, zabytki, atrakcje, ciekawostki związane z poszczególnymi miejscowościami. W drugiej natomiast jego części zostaną zaprezentowane propozycje wycieczek rowerowych i pieszych.

Gmina Zielonki to świetny cel celem aktywnego, interesującego wypoczynku. Aktywny wypoczynek jest na wyciągnięcie ręki – w gminie Zielonki!

Więcej informacji znajdziecie Państwo w PRZEWODNIKU