Zobacz mapy

realizowanego projektu

Pobierz aplikację

mobilną na swój telefon

Atrakcje

przyrodnicze i zabytki

Kalendarz imprez

w naszej gminie

Szlaki turystyczne

zobacz szlaki

Gdzie zjeść i spać?

Informator turystyczny

Obiekty

sportowe, rekreacyjne, dla dzieci

Polecane strony

przydatne linki

Atrakcje - Imprezy

Przegląd Grup Kolędniczych Powiatu Krakowskiego

Przegląd Grup Kolędniczych Powiatu Krakowskiego – styczeń
Impreza odbywa się w Zielonkach, cyklicznie w styczniu. Stałym jej uczestnikiem, uhonorowanym szeregiem nagród na różnych festiwalach, także zagranicznych jest grupa „Herody” działająca przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Kolędowanie „Herodów” składa się z ludowych pastorałek o miejscowej proweniencji ilustrujących poczynania króla Heroda. Przegląd poprzedza przemarsz barwnego korowodu grup kolędniczych z centrum Zielonek do hali sportowej, gdzie odbywa się impreza.

Gminny Przegląd Pucheroków

Gminny Przegląd Pucheroków – marzec/kwiecień
Pucheroki (od łac. „puer” - chłopiec) - to znana już w XVII w. tradycja krakowskich żaków, którzy przed kościołami, a później chodząc po domach zbierali datki recytując po łacinie oracje o swej biedzie. Gdy w 1780 r. zakazano tego typu wystąpień żacy przenieśli się do podkrakowskich wsi, gdzie z czasem zwyczaj ten przyjęli miejscowi chłopcy. Obecnie jest on nadal żywy tylko w Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach. W Niedzielę Palmową młodzi chłopcy ubrani w stożkowe czapy, odwrócone futrem na wierzch kożuchy i przepasani powrósłami chodzą po domach wygłaszając zabawne oracje stukając przy tym rytmicznie posiadanymi laskami. Za swe oracje są nagradzani przez gospodarzy rozmaitymi smakołykami, które zbierają do koszyków. Pucheroki można oglądać corocznie w Niedzielę Palmową, w Bibicach podczas gminnego przeglądu organizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

Dożynki gminne

Dożynki gminne – sierpień
W sierpniu każdego roku, w co raz to innej miejscowości gminy, odbywa się tradycyjne święto plonów. Warto zobaczyć kolorowe korowody wnoszące dożynkowe wieńce, zespoły kultywujące krakowski folklor, przypominające dawne ludowe zwyczaje, przyśpiewki.

Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Zielonkach

Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Zielonkach – wrzesień
Co roku, we wrześniu, w centrum Zielonek na plenerowym koncercie można posłuchać najlepszych orkiestr dętych - głównie z terenu powiatu krakowskiego, w tym także wielokrotnie nagradzanych na różnych konkursach orkiestr reprezentujących gminę Zielonki, jak Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek, która występuje w ludowych strojach krakowskich, orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej „Wola” z Woli Zachariaszowskiej, czy orkiestry parafialnej z Korzkwi.

Pikniki rowerowe

Pikniki rowerowe – w sezonie

Informacje o imprezach na www.zielonki.pl