Zobacz mapy

realizowanego projektu

Pobierz aplikację

mobilną na swój telefon

Atrakcje

przyrodnicze i zabytki

Kalendarz imprez

w naszej gminie

Szlaki turystyczne

zobacz szlaki

Gdzie zjeść i spać?

Informator turystyczny

Obiekty

sportowe, rekreacyjne, dla dzieci

Polecane strony

przydatne linki

5 czerwca 2016 r. III Rajd Rowerowy po szlakach gminy Zielonki

5 czerwca na stadionie KS Bibiczanka w Bibicach spotkało się bllisko 900 sympatyków turystyki rowerowej, by wziąć udział w organizowanym przez Centrum Kultury Promocji i Rekreacji w Zielonkach III rajdzie po szlakach rowerowych gminy Zielonki. W imprezie wzięli udział cykliści z naszej gminy, gmin sąsiednich, Krakowa, Małopolski, a nawet goście z zagranicy. Mali i duzi przebyli naszą gminę z południa na północ. Zobaczyli m.in. wąwozy Kamieniec i Korzkiewki, minęli fort w Zielonkach, a także przejechali obok zamku i kościoła w Korzkwi.

Zapraszamy również na: film.

Zaprawieni w bojach mieli w tym roku do przebycia dystans 26 km. Dla rodzin z dziećmi organizatorzy przygotowali krótszą, 9 - kilometrową trasę. Na zawodników czekały po drodze piękne pejzaże, wspaniałe zabytki, ale i spore podjazdy do pokonania. Start i meta rajdu ulokowane były tym razem nie w samych Zielonkach, a na boisku KS Bibiczanka przy ul Lipowej w Bibicach. Wielu uczestników rajdu zdecydowało się na udział w ostatniej chwili. Każdy otrzymał pakiet startowy, a w nim: mapę gminy Zielonki,mapkę z trasami i programem imprezy oraz kalendarzem imprez i wydarzeń na najbliższy okres, chustę typu bufka, ulotki od sponsorów, odblaski na rękę i na plecaki, wodę, bloczek żywieniowy, numer startowy oraz ulotkę informacyjną od Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach

Sygnał do startu zawodników dał zastępca wójta Arnold Kuźniarski. Uczestnicy trasy dłuższej pomknęli szlakiem zielonym w Bibicach, niebieskim i czarnym w Woli Zachariaszowskiej, a następnie - czerwonym poprzez Owczary i Niebyłą. Tam trasa rajdu przecięła drogę wojewódzką 794. Kolejne etapy rowerowej eskapady to Grębynice, Korzkiew, gdzie zawodnicy przejechali obok kościoła i zamku, i już w drodze do mety, odwiedzili Garliczkę, Garlicę Duchowną, Wolę Zachariaszowską, minęli także Fort w Zielonkach.

Rodziny z dziećmi pojechały krótszą, mniej wymagającą trasą, czyli ul. Lipową, Leszczynową i Graniczną w Bibicach a następnie przez Wolę Zachariaszowską ulicą Słoneczną, Drogą Królewską z powrotem do Bibic, ulicami Dworską i Lipową by wrócić na metę.

O tym, że gminę Zielonki warto zwiedzać na rowerze przekonywali uczestnicy rajdu. Malownicze trasy, choć pokonywane z pewnością nie bez wysiłku, podobały się bardzo. Usatysfakcjonowani byli zarówno stali bywalcy rajdu, jak np. Jan Kaczmarczyk z Bosutowa, czy Andrzej Brak z synem Tomkiem z Żerkowic, którzy już od trzech lat biorą udział w rowerowej imprezie po zieloneckich szlakach, ale i nowicjusze jak państwo Urzędowscy z Bibic z córeczkami, którzy w tym roku po raz pierwszy uczestniczyli w rajdzie i chwalili przygotowane trasy. – Jesteśmy po raz pierwszy. Trasa w jedną stronę prowadziła pod górę, w drugą stronę na dół, dzięki czemu dzieci mogły sprostać wyzwaniu – mówili.

- Dobrze dobrana trasa, początek dość trudny z podjazdem, ale długość w sam raz dla rodzin z dziećmi, jesteśmy zadowoleni – podsumowali państwo Stobieccy, którzy na rajd przybyli z córką Zosią i malutkim synkiem.

Rajd miał charakter rekreacyjny, nie było honorowania zwycięzców, na mecie czekały pamiątkowe medale, które wręczyli harcerze z Zielonego Szczepu im Tadeusza Kościuszki, a wśród wszystkich rowerzystów rozlosowano nagrody ufundowane przez sponsorów i organizatora.

Po trudach rajdu uczestnicy odpoczywali na płycie boiska Bibiczanki. Można było pokrzepić się gorącym posiłkiem i skorzystać z przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Obejrzano pokazy gimnastyczne zawodniczek TS Wisły Kraków oraz zawodników AZS AWF. Piotr Surga, drużynowy mistrz Polski w trialu rowerowym zademonstrował swoje akrobatyczne umiejętności zachwycając ewolucjami na rowerze. Na scenie pojawiły się uczestniczki zajęć Zumba Kids pod opieką Moniki Bińczyckiej, nie zabrakło również występów znakomitych drużyn Cheerleaders, podopiecznych Katarzyny Gazdy. W nowej choreografii zaprezentowały się dwie najstarsze grupy: Liderki oraz Liderki Stars. Warto wspomnieć, że Złote Liderki wytańczyły pierwsze miejsce podczas tegorocznych mistrzostw Polski w Karczewie oraz w Gdyni. Wśród wszystkich uczestników rajdu rozlosowano nagrody: sprzęt sportowy m.in.: plecaki, torby, piłki, lampki rowerów, skakanki, gry sportowe, sprzęt do ćwiczeń, rolki, hulajnogę, rakiety do tenisa, liczniki do rowerów i chodzenia) od hurtowni sportowej i fitness Axer Sport, Axer Bike w Krakowie, kurs nauki języka angielskiego dla 1 osoby od Shamrock Language School w Zielonkach, torby ze słodyczami od firmy Wawel, zaproszenie na koncert muzyczny od Filharmonii Futura, plecaki z niespodziankami od gminy Zielonki, bezpłatne masaże od Gabinetu Medycyny Komplementarnej 3 Miary w Węgrzcach.

Nagroda główna od organizatora rajdu - Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, czyli rower powędrowała do Krzysztofa Wierzbickiego z Michałowic. Sponsorem imprezy była również firma Orange Retail S.A. z Modlnicy, Euro Delikateski z Zielonek, które ufundowały wodę, jabłka i słodycze dla rowerzystów, a sklep rowerowy Elmar zapewnił bezpłatny serwis rowerowy dla uczestników rajdu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim jednostkom OSP w gminie Zielonki, policjantom z Krakowa, Powiatu Krakowskiego i z Zielonek oraz pracownikom Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zielonkach Sp.zo.o. za zabezpieczenie imprezy oraz bezinteresowną pomoc.

Zdjęcia dostępne są tutajtutaj.